W dniu 8 lipca 2022 odbyło się spotkanie grupy ekspertów nt. Statusu prawnego sprawców przestępstw seksualnych wobec dzieci w prawie polskim. Uczestniczyły w nim następujące osoby:
- Dr Magdalena Maksymiuk (Członek Zarządu Fundacji Instytut Prawa Ustrojowego),
- Dr Edyta Krzysztofik (Katedra Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej, KUL) – moderator spotkania
- Dr Ilona Grądzka (Katedra Prawa Konstytucyjnego KUL)
- Dr Grzegorz Skrobotowicz (Katedra Prawa Postepowania Karnego, KUL)
- Dr Marek Ozimek.
Temat spotkania podzielono na trzy grupy tematyczne. Pierwszym z nich była charakterystyka sprawcy przestępstw seksualnych wobec dzieci. Ekspert wskazał, że zazwyczaj sprawcą przemocy seksualnej jest ktoś z otoczenia ofiary. Zaznaczył także, że nie zawsze jest im osoba dużo starsza. Częstymi sprawcami są również rówieśnicy lub osoby niewiele starsze, niemające świadomości o popełnianym czynie. Kolejną kwestią było omówienie działań następczych wobec osób skazanych za przestępstwa seksualne a ochrona praw człowieka. Doszło do dyskusji czy dozór policyjny jest efektywny, a także jakie spełnia funkcje poboczne, poza samym kontrolowaniem byłego sprawcy. Trzecim i ostatnim poruszonym tematem były zadania Policji wobec osób skazanych/zwolnionych warunkowo za przestępstwa przeciw wolności seksualnej. Ekspert opisał również działanie rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Wskazał również jakie niesie za sobą obowiązki nałożone na sprawcę. Poruszona została również kwestia współpracy Policji i kurateli w zakresie w sprawie sposobu i trybu wykonywania czynności przez kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych.
Po zakończeniu panelu eksperckiego, który trwał ok. 1,5 godziny, odbyła się dyskusja otwarta, w której uczestniczyli przedstawiciele mediów.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z briefingu: