Cyberprzemoc wobec kobiet jest nowym zjawiskiem, powiązanym z dynamicznym rozwojem technologicznym, a także coraz bardziej powszechnym dostępem do internetu. Nie zostało ono zdefiniowane ani w prawie polskim ani w aktach normatywnych prawa międzynarodowego. Sformułowania definicji podjęto w ramach Konwencji Stambulskiej. Rozumiana jest ona jako naruszenie praw człowieka, a także formę dyskryminacji kobiet ze względu na płeć. Mogą one prowadzić do szkody fizycznej, seksualnej, psychologicznej czy ekonomicznej.
Przybiera ona formy zastraszania, przesyłania niechcianych treści (często erotycznych) lub publikowania prywatnych informacji na łamach np. mediów społecznościowych. Co prawda ofiarą przemocy internetowej może stać się osoba niezależnie od wieku czy płci, to jednak dane wskazują, że najczęściej spotyka ona kobiety i dziewczęta. W związku z tym cyberprzemoc wobec kobiet należy traktować jako formę przemocy ze względu na płeć, co jest głęboko zakorzenione w nierównościach, z jakimi wciąż mamy do czynienia pomiędzy kobietami a mężczyznami.
Badania wskazują, że najbardziej zagrożone są dziewczęta i młode kobiety do 29 roku życia. Internetowa przemoc wobec kobiet jest zjawiskiem bagatelizowanym, ze względu na wszechobecne przyzwolenie na seksizm i powszechne przeświadczenie o jego niskiej szkodliwości społecznej.
Pani Kamila Groszkowska w swojej analizie prezentuje definicję i formy przemocy. Dokonuje także charakterystyki cyberprzemoc w polskim prawie, w tym w prawie karnym i cywilnym. W tym miejscu Autorka dokonuje również oceny skali cyberprzemocy.