Coraz bardziej powszechny dostęp do nowych technologii i Internetu naraża dzieci na całym świecie na ryzyko wykorzystania seksualnego i doświadczenia różnych form przemocy seksualnej w sieci. Sprawcy przestępstw przeciwko wolności seksualnej uzyskali nowe możliwości interakcji z dziećmi, oglądania, przesyłania i udostępniania treści przedstawiających wykorzystanie i nadużycia wobec dzieci, brania udziału w transmisjach na żywo z udziałem dzieci i rozpowszechniania materiałów uzyskanych w sposób nielegalny lub przemocowy.
Nowe rozwiązania technologiczne pozwalają przestępcom na kontaktowanie się ze sobą i dzielenie zaszyfrowanymi informacjami a wykorzystywanie tzw. ciemnej sieci bardzo ogranicza wykrywalność takich treści i działań oraz stanowi wyzwanie dla organów ścigania.
Przestępstwa popełniane w Internecie związane z seksualnym wykorzystaniem dzieci nie ograniczają się do terytorium jednego państwa lub jednego porządku prawnego.
Dla skutecznego przeciwdziałania i zapobiegania wykorzystywaniu dzieci kluczowa jest współpraca pomiędzy różnymi grupami podmiotów zaangażowanych w ochronę praw dzieci, w tym rządów państw, organów ścigania, organizacji międzynarodowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, jak również przedsiębiorstw technologicznych świadczących usługi cyfrowe.