W ramach systemów politycznych państw obowiązuje zarówno prawo, jak i normy etyczne. Powinny być one akceptowane przez wspólnoty wewnętrzne, ale również w przestrzeni międzynarodowej. Różnice pomiędzy nimi winny podlegać powszechnej tolerancji i być przedmiotem dyskusji, a także kompromisów. Rozwój komunikacji społecznej, który prowadzi do upowszechnienia wiedzy i kontaktów z każdym zakątkiem świata, wymuszają zmiany w relacjach interpersonalnych oraz międzywspólnotowych.
Obecnie dysponujemy powszechną wiedzą na temat systemów oraz wydarzeń politycznych państw świata. Pozwala to zauważyć różnice, jakie między nimi występują w ramach praw, rozwiązań czy instytucji. Wzajemne poszanowanie i pamięć historyczna umożliwia wypracowanie zasad pokojowej koegzystencji. Wymusza to analizę i rewizję dotychczasowego spojrzenia na etykę w polityce.
Współcześnie etyka powinna opierać się na wzajemnej akceptacji państw i społeczności, działań na zasadach partnerstwa, a także poszanowania odmienności.
Dr Szymon Bachrynowski podejmuje analizę na temat etyki w polityce, skupiając się na jej historycznych uwarunkowaniach, porównując starożytność do współczesności, a także w kontekście sporu o wartości w epoce ponowoczesnej. Praca zawiera również rozważania na temat etycznego lub nieetycznego zachowania przedstawicieli polityki i ich wykorzystywania w debacie publicznej.