Powyższa analiza stanowi prezentację głównych wartości Unii Europejskiej, zawartych w ramach art. 2 TUE. W przeciwieństwie do innych regionalnych organizacji, jedynie struktury europejskie objęły ochroną prawną prezentowane przez nią wartości. Zostały one skodyfikowane dla podniesienia ich wagi w całym systemie prawnym, rozciągając je na porządki krajowe państw członkowskich.
W niniejszej pracy podkreślono osobowość prawną Unii Europejskiej, wynikającą z art. 47 Traktatu o Unii Europejskiej. Prawo europejskie wywiera więc bezpośredni wpływ nie tylko na prawo państw członkowskich, ale także na jednostki. Określa ona bowiem prawa i obowiązki, które przysługują obywatelom państw, a także osobom przebywających na ich terytorium.
Kolejna część opracowania prezentuje zakres aksjologiczny Unii Europejskiej, zawarty w ramach art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Do tego katalogu należą: poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawa, a także poszanowanie praw człowieka (w tym praw mniejszości). Ponadto wskazano, że powyższe wartości podzielają wszystkie państwa członkowskie, które dodatkowo opierają swoje działania na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz równości praw kobiet i mężczyzn.
W tym miejscu zaznaczono również, że dokonywanie szczegółowej analizy wartości, prezentowanej w art. 2 TUE, nie może odbyć się w oderwaniu od kwestii ich naruszenia, które stwierdza Rada Unii Europejskiej, a zawarte zostały w art. 7 TUE. Przedstawiono zatem krótką prezentacje dotyczącą uruchomienia całej procedury z nim związanej.