Ustanowienie praw mniejszościom w państwie jest niezwykle ważne z punktu widzenia gwarancji praw człowieka. Grupy, które różnią się etnicznością, językiem czy kulturą w stosunku do większości obywateli, są w dużej mierze narażone na dyskryminację, nietolerancję, a nawet prześladowania. Dla ich ochrony kwestie tą regulują nie tylko porządki prawne poszczególnych państw, ale również prawo międzynarodowe.
Opinia na temat „Gwarancji praw mniejszościowych wspólnot etnicznych w Republice Mołdawii” przygotowana przed dr Andrzeja Pogłódka, wskazuje na ustanowione
w opisywanym państwie mechanizmy prawne, służące ochronie tych grup. Wydaje się ono być tym ciekawsze, z uwagi na fakt że co 4 obywatel jest odmiennego pochodzenia etnicznego niż Mołdawianie. Co warte podkreślenia, w niektórych regionach tego państwa stanowią oni większość mieszkańców.
Autor dokonał podziału treści przedstawionej opinii na części mówiące o ochronie praw mniejszości narodowych w prawie międzynarodowym, a także podstawy prawne w Mołdawii. Dr Pogłódek wyróżnia tutaj w szczególności:
- prawo do zachowania tożsamości;
- prawo do używania języka mniejszości w sferze publicznej, w edukacji i środkach masowego przekazu;
- gwarancje prawne uczestniczenia grup mniejszościowych w życiu społeczno-politycznym;
- organizacje osób należących do mniejszości narodowych,
a także podkreśla, że porządek ustawodawczy Mołdawii odpowiada standardom międzynarodowym, zwracając jednak uwagę na konieczność zaostrzenia niektórych pojęć lub ich doprecyzowania. Podkreśla również, że ustanowione mechanizmy potrzebują wzmocnienia w praktyce.