Przedmiotem niniejszej pracy jest przedstawienie instytucji referendum ogólnokrajowego we współczesnym Kirgistanie.
Zgodnie z tytułem praca zawiera nie tylko opis rozwiązań normatywnych, ale także uwagi dotyczące praktyki wykorzystania tej instytucji w Republice Kirgiskiej.
„Autor podjął się analizy zagadnienia, które nie było dotychczas przedmiotem monograficznego opracowania w polskim piśmiennictwie prawniczym i politologicznym: instytucji referendum we współczesnym Kirgistanie. […]
Autor przedstawia szczegółowo nie tylko prawną konstrukcję referendum w oparciu o konstytucje i ustawy, ale też formułuje szereg oryginalnych wniosków, niejednokrotnie krytycznych (np. w kwestii reguł dopuszczalności referendum)”
(z recenzji wydawniczej prof. zw. dr hab. Jerzego Jaskierni)
„Monografia dotyczy bardzo istotnych i aktualnych kwestii związanych z instytucją referendum w jedynym państwie z poradzieckiej Azji Środkowej, w którym transformacja polityczna przebiega w kierunku budowy nowoczesnej demokracji. Autor w sposób oryginalny rozwiązał postawiony problem naukowy, a tym samym wniósł znaczący wkład do rozwoju nauk prawnych. Ponadto wyniki badań będą miały, w mojej ocenie, doniosłe znaczenie praktyczne w procesie tworzenia i stosowania prawa, także w polskim porządku prawnym. Odnoszą się bowiem do zagadnień o fundamentalnym znaczeniu dla demokratycznego porządku prawnego.”
(z recenzji wydawniczej prof. nadzw. dr hab. Jadwigi Potrzeszcz)