Międzynarodowy system praw człowieka uznaje równość i ochronę przed dyskryminacją, jako podstawowe prawo człowieka. Mają one zastosowanie do każdego z nas. Z tego grona nie wykluczone zostały osoby, które identyfikują się jako LGBTIQ (LGBT+). Komisja Europejska wskazuje, że są to osoby, które odczuwają popęd płciowy do innych osób tej samej płci lub każdej płci (lesbijki, geje, osoby biseksualne); osoby, których tożsamość lub ekspresja płciowa nie odpowiadają płci przypisanej przy narodzinach (osoby transpłciowe); osoby, które urodziły się z cechami płciowymi, które nie odpowiadają typowej definicji mężczyzny lub kobiety (osoby interseksualne) oraz osoby, których tożsamość nie odpowiada binarnej klasyfikacji seksualności lub płci (queer).
Standardy ochrony osób LGBT+ wynikają z międzynarodowego systemu praw człowieka, które w swojej analizie szczegółowo wymienia Pani Kamila Groszkowska.
Podstawowym fundamentem, na którym te regulacje zostały oparte jest zakaz dyskryminacji, ponieważ to ona w największym stopniu dotyka osoby z tego środowiska. Raporty, które sporządzają organizacje międzynarodowe wskazują, że zachowania dyskryminujące spotykają ich w najbliższym środowisku jak praca, szkoła, rodzina itp.
Podmioty, które tworzą międzynarodowy system praw człowieka wskazują na potrzebę przyjęcia dodatkowych instrumentów i mechanizmów, skierowanych właśnie do osób LGBT+, dla zapewnienia im odpowiedniej ochrony.
Niniejsza ekspertyza omawia system ochrony praw człowieka LGBT+ oraz najważniejsze obszary jej ochrony.