Najważniejszym zadaniem lekarza, ze względu na wykonywany zawód, jest dążenie do ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Ma on obowiązek działania ze szczególną starannością. Postępowanie niezgodne ze sztuką lekarską, może skutkować odpowiedzialnością zawodową, cywilną i karną. Sankcje mogą zostać zastosowane, gdy lekarz postąpi niezgodnie w sposób umyślny, lekkomyślny lub w wyniku niedbalstwa.
Udzielanie tego typu świadczeń w czasie epidemii, jest narażone na ryzyko popełnienia błędu medycznego, przez reprezentantów służby zdrowia. Wynika to z ograniczeń kadrowych, sprzętowych i lokalowych. Autorka niniejszej analizy dr Zuzanna Gądzik wskazuje, jak wyglądają w Polsce świadczenia zdrowotne oraz jakie są rodzaje błędów medycznych.
Podjęła się ona również prezentacji regulacji prawnych, w związku z odpowiedzialnością karną lekarza za błąd medyczny, a także wskazuje na kwestię wyłączenia przestępności czynów, związanych z popełnieniem błędu medycznego, w związku z epidemią. Z jednej strony bowiem błąd lekarza, może skutkować utratą życia lub zdrowia pacjenta, jednakże w sytuacji jaką jest epidemia, która wiąże się z licznymi ograniczeniami, mogą mieć one wpływ na prawdopodobieństwo jego popełnienia. Autorka przedstawia więc jak prezentuje się obecny stan prawny w tej kwestii, a także jakie prawa przysługują pacjentom.