Ekspertyza, której Autorem jest dr Aleksander Wróbel opisuje zmiany w prawie, do jakich doszło w Królestwie Szwecji w kontekście odpowiedzialności za przestępstwo gwałtu. Są one efektem wieloletniej pracy oraz szeregu nowelizacji. Jest to system, który stopniowo przechodził przez wszystkie modele odpowiedzialności za przestępstwo gwałtu, kończąc na modelu, który z punktu widzenia szwedzkiego ustawodawcy został uznany za taki, który zapewnia najdalej idące gwarancje ofierze przestępstwa na tle seksualnym. Z drugiej strony system szwedzki wyraża również podejście kulturowe do seksualności człowieka.
Założenia przyjęte w Królestwie Szwecji powinny być postrzegane z perspektywy tzw. pozytywnej seksualności. Podejście to zakłada, że seksualność jest naturalną i przyjemną częścią życia człowieka. W związku z tym wprowadzono podział, zgodnie z którym dobrowolne obcowanie płciowe jest pozytywnym zjawiskiem i społecznie cenny, natomiast niedobrowolne jest podstawą do odpowiedzialności karnej.
Aktualnie obowiązujące rozwiązanie przewidują, że obcowanie oraz inne czynności o naturze seksualnej powinny mieć dobrowolną formę i zapewnić pełniejszy wymiar integralności seksualnej i prawa do samostanowienia . Nowelizacja z 2018 r. doprowadziła do w praktyce spowodowała zwiększenie liczby zgłoszonych dokonanych gwałtów.