Przemoc wobec kobiet i przemoc w rodzinie to najbardziej powszechne naruszenie prawa człowieka na świecie. Jest to zjawisko powszechne, występujące na każdym krańcu świata. Dotyka wszystkich, bez względu na status materialny, klasowy czy kulturę. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że 1/3 kobiet na świecie doświadczyło przemocy, a 30% kobiet doświadczyło jej ze strony własnego partnera.
To właśnie w rodzinie czy związku partnerskim, kobietę w dużym stopniu spotyka przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna i seksualna. Ma to ogromny wpływ na kulturowe nierówności płci oraz postrzeganie ról społecznych w sposób stereotypowy. W ramach rodziny kobiety są postrzegane jako podrzędne w stosunku do mężczyzny. Co ważne do przemocy w rodzinie dochodzi niezależnie od statusu majątkowego czy wykształcenia. W dużym stopniu zależy od różnicy osiągnięć zawodowych, a także charakteru pracy kobiet.
Nie ma możliwości dokładnego określenia skali przemocy. Jej ofiary często wiążą ją ze wstydem to, co ich spotkało. Kobiety przez wiele lat utrzymują to, co ich spotkało w tajemnicy, pozostając w związku z oprawcą. Boją się prosić o pomoc ze względu na reakcję otoczenia i bliskich.
Praca Pani Kamili Groszkowskiej przedstawia zjawisko przemocy wobec kobiet w rodzinie, jej uregulowania w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także w kodeksie karnym. Dodatkowo Autorka opisuje przemoc seksualną w rodzinie i określa skalę przemocy wobec kobiet w rodzinie.