Pani Profesor Ewa Tuora- Schwierskott w swoim opracowaniu pt. „Rola i znaczenie prawników w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne dzieci – regulacje i przyjęte rozwiązania – Niemcy” wskazała, że statystyki przestępczości pokazują pokaźne zapotrzebowanie na działalność prawników związaną z prowadzeniem spraw o wykorzystanie seksualne dzieci w Niemczech. W 2019 r. niemiecka policja prowadziła 12 260 przypadków dotyczących pornografii dziecięcej, czyli o 65 proc. więcej niż w 2018 r. Jednocześnie liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci wzrosła o około 9% do około 15 900 przypadków. W Niemczech zauważalny jest również problem oskarżania niewinnych osób o wykorzystywanie seksualne dzieci. „Studia wskazują, że procent fałszywych oskarżeń jest niewiarygodnie wysoki, i wynosi od 20 do 70 %, w zależności od badania”. Znaczna część nieprawdziwych oskarżeń powstaje podczas procesów rozwodowych.
Niniejsza praca charakteryzuje rolę prawników w prowadzeniu spraw o wykorzystywanie seksualne dzieci, rolę sędziego w postępowaniu karnym, kuratora dziecka – procesowego radcę prawnego, a także adwokata. Dodatkowo Pani Profesor dokonała analizy norm prawnych pod kątem zmian w ustawodawstwie niemieckim w tym zakresie, w szczególności-reformy prawa karnego – Kodeksu karnego StGB, zmian w Kodeksie postępowania karnego StPO, a także podaje przykłady z orzecznictwa w kontekście roli obrońców w postępowaniu dowodowym.
Autorka wskazuje, że „niemieckie ustawodawstwo wymaga odpowiednich kwalifikacji zawodowych polegających na fachowej wiedzy z zakresu prawa, praw dziecka, procedury karnej oraz ustawodawstwa socjalnego. Podstawowym warunkiem jest także posiadanie wiedzy z zakresu psychologii dziecka oraz wiedzy o komunikacji z dzieckiem pozwalającej na odkrycie prawdy”.