W niniejszej analizie dr Siekiera wskazuje jak rozumiana jest praworządność w Australii i Nowej Zelandii. Oba te państwa, pomimo znacznej odległości geograficznej od Europy, należą do kręgu kultury zachodniej i opierają swój porządek na wartościach judeochrześcijańskich. Łączy ich podobne rozumienie praw człowieka, stosunek do prawa państwa i praworządności. Jest ona traktowana jako fundamentalna tradycja, ponieważ ich system prawny bazuje na brytyjskim common law.
W ramach Wspólnoty Narodów, będącej organizacją regionalną, która łączy Australię, Nową Zelandię i państwa oceaniczne, podkreśla się wspólne wartości, w których katalogu mieszczą się rządy prawa. Dr Siekiera prezentuje, że praworządność jest chroniona zarówno przez prawo skodyfikowane, ale również przez to o charakterze niepisanym. Zapewnienia odpowiednio wysokiego poziomu praworządności wymaga się od rządzących i sądownictwa.
Autorka prezentuje Australię i Nową Zelandię jako lokalnych liderów, które z racji na swój stopień rozwoju gospodarczego, politycznego i prawnego, stanowią przykład dla państw regionu. Dzięki ich podejściu do praworządności i pozostałych praw istnieje nadzieja, że zostaną one inkorporowane do porządków prawnych państw Oceanii.