Niemieckie ustawodawstwo w kodeksie cywilnym wskazuje że opieka nad dzieckiem powinna być przyznawana mając na względzie zasadę bezwzględnego przestrzegania dobra dziecka. Należy również wziąć pod uwagę kwestie wspierania dziecka, przywiązania do rodziców, czy zasadę ciągłości. Przyznawanie opieki nad dzieckiem matkom zostało uznane przez orzecznictwo Federalnego Trybunału Konstytucyjnego za niezgodne z zasadą równości, która jest wyrażona w niemieckiej Ustawie Zasadniczej.
Opieka nad dzieckiem obejmuje prawo do wychowania oraz obowiązek opieki nad małoletnim. Regulacje prawne wskazują 3 obszary władzy rodzicielskiej, do której należą piecza na dzieckiem, opieka nad jego majątkiem a także reprezentacja prawna dziecka. Rodzice są zobowiązani uwzględniać rosnące potrzeby i zdolności dziecka w zakresie samodzielnego i odpowiedzialnego działania. Rodzice są zobowiązani również do zapewnienia dziecku środków finansowych.
Niniejszej opinii pani profesor opisuje składniki władzy rodzicielskiej, prawa i obowiązki rodziców, kwestię opieki nad dzieckiem w przypadku rozwodu rodziców czy braku związku małżeńskiego ( z uwzględnieniem reformy prawa rodzinnego w 2013 roku), zagadnienia dotyczące pozbawienia władzy rodzicielskiej, a także wskazuje na rolę sądu rodzinnego – kryteria podjęcia decyzji w zakresie ustalania opieki rodzicielskiej.