W krajach zachodnich, w tym w USA przez ostatnie kilkadziesiąt lat mieliśmy do czynienia z intensywnym czasem przemian kulturowych i społecznych. Znacząco wzrósł poziom aktywności zawodowej kobiet i ich niezależność ekonomiczna. Przyczyniło się to do zmiany dynamiki w relacjach małżeńskich oraz postrzeganiu instytucji rodziny. Jednocześnie doszło do pewnych ułatwień w dostępie do procedur rozwodowych, a społeczeństwo przestało piętnować małżonków, którzy zdecydowali się na rozwód. Ich wynikiem była konieczność prowadzenia takiej polityki prawodawstwa by ułatwić ustalenie opieki nad dzieckiem po rozpadzie związku.
W Stanach Zjednoczonych prawo rodzinne jest uregulowane na poziomie stanowym. Jego odpowiednie uregulowanie pozwala na zachowanie dobrostanu dzieci i pomaga utrzymać poprawne relacje na linii dziecko- rodzic. Na początku regulacje te bywały głównie że opiekę nad dzieckiem powinna sprawować matka. Obecnie najważniejsze jest zabezpieczenie i ochrona praw dziecka.
Powyższa ekspertyza autorstwa pani Kamili Groszkowskiej dotyczy prawnych aspektów w zakresie ustalania opieki rodzicielskiej po rozpadzie związku. Dotyczą one rozwiązań federalnych, ale również występujących różnic w tym zakresie pomiędzy stanami. Autorka określa jakie są formy sprawowania opieki, mechanizmy ustaleń w zakresie opieki rodzicielskiej czy organizacja opieki wspólnej. Poruszone tutaj zostały również kwestie dotyczące uchylania się od obowiązków rodzicielskich czy nieprzestrzegania ustaleń w zakresie opieki.