Pani mgr Kamila Groszkowska wskazała, że w ciągu ostatnich 25 lat brytyjskie prawo przeszło znaczną ewolucję w zakresie relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi i opieki rodzicielskiej. Najważniejszym aktem prawnym jest ustawa o dzieciach z 1989 r. (Children Act 19891 ), obowiązująca od października 1991 r. Wprowadziła ona zmiany do brytyjskiego prawa rodzinnego, które uwzględniało w dużo większej mierze dobro dziecka i ochronę jego interesów.
Również doktryna i orzecznictwo również wskazały, że dziecko stanowi autonomiczną jednostkę o własnych pragnieniach i potrzebach, które muszą być uwzględnione przy rozstrzyganiu kwestii, które są związane z opieką rodzicielską. Popularna również zaczęła być koncepcja o większym zaangażowaniu ojca w opiekę nad dzieckiem i dzielenie obowiązków rodzicielskich. Wskazano na potrzebę zachęcania rodziców do samodzielnego ustalania zasad opieki nad dziećmi. Mają temu służyć metody i narzędzia pozasądowe.
Pani Kamila Groszkowska wskazała również na kwestię ustalania opieki rodzicielskiej po rozpadzie związku w kontekście związków sformalizowanych, małżeństwa, związków partnerskich jak i nieformalnych.