Autorka Pani mgr Kamila Groszkowska wskazuje, że we Francji w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpiła znacząca zmiana w podejściu do rozwodów i separacji. Wzrost liczby par decydujących się na zakończenie sformalizowanego związku odzwierciedla ewolucję społeczną i zmieniające się postawy wobec małżeństwa i relacji partnerskich. Rodzice przechodzący przez proces rozwodu lub separacji nie są już stygmatyzowani społecznie, a z roku na rok wzrasta liczba rodziców samodzielnie wychowujących dzieci oraz rodzin mieszanych. Tendencje te są widoczne również we francuskim prawie cywilnym.
Procedury rozwodowe stają się coraz prostsze, promowane są działania mające na celu porozumienie pomiędzy małżonkami lub partnerami. Obecnie prawo francuskie daje małżonkom możliwość przeprowadzenia procedury rozwodowej bez udziału sędziego, pary w związkach cywilnych mogą zakończyć związek w drodze jednostronnego oświadczenia woli. Jednocześnie w zakresie ustalania zasad opieki nad dziećmi po rozpadzie związku przepisy zachęcają rodziców do dialogu i wypracowania porozumienia.
Zasadą prawa cywilnego jest utrzymanie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej pomimo separacji oraz zaangażowania obydwu stron w wychowywanie i edukację dzieci. Najwyższa Rada ds. Rodziny, organ doradczy przy Prezesie Rady Ministrów w swoim oficjalnym stanowisku podkreśla, że separacja rodziców nie powinna mieć wpływu na więź pomiędzy każdym z rodziców a ich dzieckiem1 . Niniejsza ekspertyza jest poświęcona prawnym zagadnieniom ustalania opieki rodzicielskiej po rozpadzie związku. W pierwszej części Autorka przedstawia zasady zawierania oraz rozwiązywania związków formalnych, tj. małżeństw i związków cywilnych, w kontekście rodzicielstwa. Następnie omawia prawne aspekty ustalania wykonywania władzy rodzicielskiej po rozpadzie związku, za porozumieniem stron oraz, w przypadku konfliktu pomiędzy rodzicami, w toku postępowania przed sądem rodzinnym. Ostatnia część ekspertyzy dotyczy kwestii realizowania postanowień w zakresie opieki rodzicielskiej.