Unia Europejska w Karcie Praw Podstawowych i Traktacie o Unii Europejskiej, ustanawiał swoje główne filary, do których należy równość szans i zakaz dyskryminacji. W 2020 roku Komisja Europejska ogłosiła strategię na rzecz równouprawnienia płci, równouprawnienia, włączenia społecznego i udziału Romów, a także kwestie dyskryminacji.
W 2014r. Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do opracowania strategii w perspektywie wieloletniej, która miała objąć kompleksowe postanowienia w sprawie ochrony praw podstawowych osób LGBTIQ. Należały do nich: dyskryminacja ogólna, w zatrudnieniu, edukacji, ochronie zdrowia, dostępie do towarów i usług, obywatelstwa, rodziny, swobodnego przepływu osób, wolności zgromadzeń, wypowiedzi, ochrony przed nawoływaniem do nienawiści i przestępstwami z nią związanymi.
Podczas orędzia o stanie UE, Ursula von der Leyen (Przewodnicząca Komisji Europejskiej) podkreśliła, że ważne jest podjęcie działań, które mają na celu wzmocnienie praw osób LGBTIQ. W ich wyniku w listopadzie 2020 Komisja Europejska ogłosiła pierwszą strategię na rzecz równości osób LGBTIQ na lata 2020-2025. Została ona oparta na czterech filarach:
- walka z dyskryminacją;
- zapewnienie bezpieczeństwa;
- budowanie społeczeństw inkluzywnych;
- działania na rzecz równości osób LGBTIQ na całym świecie.
Analiza Pani Kamili Groszkowskiej rozwija wszystkie powyższe zagadnienia, a także tłumaczy powody i przesłanki do ich wprowadzenia.