W ramach Wielkiej Brytanii, Anglia, Irlandia Północna, Szkocja i Walia posiadają wewnętrzny system prawny, który jest skierowany na ochronę dzieci. Wykształciły przepisy, które pomagają chronić dzieci przed zaniedbaniem czy wykorzystywaniem. Na systemy te składają się akty prawne, wytyczne oraz praktyki, które mają na celu identyfikację tych dzieci, które są narażone na krzywdę. Podejmowane są również działania ochronne i zapobiegawcze. Pomimo różnic wewnątrz systemów, opierają się one na podobnych zasadach, które dr Zawiślak opisuje.
W niniejszej ekspertyzie dr Michał Zawiślak opisuje różne rozwiązania w tym zakresie w ramach systemu brytyjskiego. Skupiony one są przede wszystkim na zaangażowaniu w prace nad ograniczeniem ubóstwa i nierówności, a także zmianie praktyk w zakresie ochrony dzieci. Literatura wskazuje na 2 problematyczne kwestie:
1) kontakty rodziców z systemem ochrony dzieci są trudne lub obezwładniające;
2) dostęp rodziców do niezależnego rzecznictwa pozaprawnego jest korzystny”.
Autor podkreśla że zarówno w Anglii jak i Walii jest dużo poza sądowych środków wobec nieletnich łamiących prawo , co pozwala na bardziej elastyczne reagowania I podjęcie odpowiednich działań w konkretnych przypadkach. Różnorodność ta dotyczy form ale również podmiotów, które mogą takie działania podjąć. Dr Zawiślak w swojej pracy je charakteryzuje i opisuje i podkreśla, że „brytyjskie rozwiązania mogą być brane pod uwagę przy tworzeniu polskich regulacji, z tym zastrzeżeniem, że niektóre z nich muszą być odpowiednio zmodyfikowane do polskich warunków”.