We współczesnych ustabilizowanych demokracjach, lobbing stanowi ważny element systemu politycznego. Decyzje w kwestiach gospodarczych, zapadające na poziomie organów władzy państwowej są nadal kluczowe dla funkcjonowania państwa. Nie dziwi więc, że prywatne podmioty interesują się możliwością wywierania wpływu na decyzje polityczne, co nazywane jest lobbingiem. Zawód lobbysty wypełnia znaczna grupa osób. W związku z powyższym zasadne jest uchwalanie uregulowań dotyczących tego zagadnienia na poziomie krajowym. Nie inaczej jest w Polsce, która przyjęła ustawę lobbingową.
W niniejszej ekspertyzie Prof. Bogumił Szmulik dokonuje analizy ustawy, jako pierwszego aktu prawnego regulującego powyższą materię. Autor wskazuje na potrzeby uchwalenia ustawy lobbingowej w Polsce oraz główne problemy tego sektora. Praca zawiera metody prowadzenia lobbingu w Polsce oraz zasady jawności działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Dodatkowo Autor komentuje rejestr podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową oraz zasady wykonywania zawodowej działalności lobbingowej i jej kontrolę. Ekspertyza zawiera również informacje dotyczące sankcji za naruszenie przepisów ustawy, zmiany w obowiązujących aktach prawnych, które ustawa spowodowała, a także kwestie nieuregulowane, a warte wspomnienia prawnego.
W zakończeniu prof. Szmulik proponuje zmiany, a także zwraca uwagę na przygotowany przez grupę posłów projekt ustawy o „jawności i działalności lobbyngowej w procesie stanowienia prawa”, co wskazuje na konieczność wprowadzenia modyfikacji i świadomość polityków w zakresie tej potrzeby.