W dniach 17 – 18.11 odbyło się seminarium naukowe pt. „Wykorzystywanie seksualne dzieci – problemy i rozwiązania prawne w perspektywie komparatystycznej”
Zapraszamy do sprawdzenia fotorelacji z wydarzenia.
Opis konferencji:
Wykorzystywanie seksualne dziecka to włączenie go do aktywności seksualnej bez udzielenia przez niego świadomej zgody lub do której nie dojrzało, a w związku z tym nie może się zgodzić w prawnie ważny sposób. WHO wskazuje, że mamy z nim do czynienia w momencie, gdy dochodzi do aktu przemocy seksualnej pomiędzy dziećmi lub dzieckiem a dorosłym, jednakże ze względu na różnicę wieku lub stopień rozwoju występują między nimi relacje zależności lub władzy. Przemoc seksualna wobec dzieci to zjawisko występujące w skali światowej.
Szacuje się, że wykorzystywanie seksualne dzieci dotknęło ok. 15–20% dziewcząt i 8% chłopców na świecie. Badania wskazują, że aż 150 mln dziewcząt i 73 mln chłopców poniżej 18. roku życia doświadczyło wymuszonego stosunku seksualnego lub innych form przemocy seksualnej. Dane te są oczywiście zaniżone, ponieważ ofiary boją się powiedzieć komukolwiek o tym, co się stało, a dorośli, którzy podejrzewają nadużycie, nie są pewni, jakie podjąć kroki. WHO oszacowało, że od 36 do 62% ofiar napaści seksualnej jest poniżej 15. roku życia, a ponad 30% dziewcząt wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 lat. Problem ten występuje w każdym państwie bez względu na ustrój, system polityczny czy poziom rozwoju gospodarczego. Różnicą jest skala zjawiska i powody społeczno-ekonomiczne, które mogą na nią wpływać.
Zespół w ramach projektu Efektywne prawo w efektywnym państwie. Uwarunkowania lokalne w kontekście globalnym wobec wyzwań XXI w. w walce z przestępczością, podjął się badań dotyczących w głównej mierze trzech poniższych obszarów:
- Oferta pomocowej/profilaktyki skierowanej wobec potencjalnych sprawców wykorzystania seksualnego dzieci;
- Rola i znaczenie prawników w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne dzieci
- Rozwiązania dotyczące przemocy seksualnej w Internecie.
Seminarium „Wykorzystywanie seksualne dzieci- problemy i rozwiązania prawne w perspektywie komparatystycznej”, zaprezentował dotychczasowe badania Zespołu, porównać rozwiązania prawne, a jednocześnie doprowadził do dyskusji, która pozwoliła wymienić spostrzeżenia, uwagi oraz poszerzyć wiedzę nad prezentowanymi zjawiskami.