Praca autorstwa dr Michała Zawiślaka prezentuje kwestię zapobiegania przestępczości karnoskarbowej dotyczącej przekazywania darowizn na działalność charytatywno- opiekuńczą.
W Polsce związki wyznaniowe mogą otrzymywać darowizny na cele kultu religijnego. Taka forma finansowania jest powszechnie spotykana na całym świecie. Z prawem do otrzymywania darowizn przez związki wyznaniowe, łączy się również prawo darczyńców do korzystania z ulg podatkowych z tytułu dokonania wskazanego przysporzenia. Podobne rozwiązania prawne funkcjonują w systemach prawnych innych państw. Odnoszące się do tej darowizny przepisy wprowadzają górne limity możliwości odliczenia kwot od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych z tytułu dokonanej darowizny. Oznacza to, że darczyńcy z tytułu dokonania darowizny mogą skorzystać z ulgi podatkowej do określonego limitu. Polski prawodawca wprowadził ponadto możliwość przekazywania darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne.
Celem niniejszej opinii jest ukazanie ulgi podatkowej z tytułu darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Wskazane w niej zostały podstawowe warunki konieczne do skorzystania z ulgi z tytułu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. W szczególności Autor pochyla się na zagadnieniu sprawozdania z przeznaczenia wskazanej kwoty na działalność charytatywno-opiekuńczą.