Pani doktor Ilona Grądzka w swojej pracy porusza kwestię zasady nullum crimen sine lege jako elementu systemu ochrony praw człowieka.
Doświadczenia wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości dokonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, często w imię politycznych idei, przyczyniły się do rozwoju międzynarodowych i wewnątrzkrajowych regulacji stojących na straży ochrony praw oraz wolności jednostki. Uniwersalna zasada nullum crimen sine lege określana mianem wolności jednostki, uznawana jest za prawo podmiotowe człowieka sensu stricto i standard państwa prawa.
Niniejsza ekspertyza składa się z charakterystyki trzech części. Pierwszą z nich jest opisanie systemu ochrony praw człowieka w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Druga wskazuje na system ochrony praw człowieka w Unii Europejskiej. Trzeci zaś prezentuje system krajowy.
Celem niniejszego opracowania jest próba ustalenia czy krajowy system polskiego prawa karnego stwarza możliwość wydawania merytorycznych rozstrzygnięć w płaszczyźnie odpowiedzialności karnej jednostki, które spełniają europejskie standardy ochrony praw człowieka.